Jak na dřevostavbu

Postup při výstavbě našeho bydlení.

Stavba sítí

Elektřina

Musím říct, že návštěva ČEZu nás poněkud zaskočila. Vyřízení žádosti do 9 měsíců je poněkud silné kafe, zvlášť pokud máte představu, že budete do půl roku bydlet. Normální průběh je asi takový. Podáte žádost zaplatíte poplatek dle velikosti budoucího odběru (velikosti jističe) a čekáte. ČEZ vypracuje projekt přípojky a pak se vám ozve realizační firma. Pokud potřebujete stavět hned, nezbývá než si vyřídit stavební přípojku, nebo…

My jsme měli trochu „štěstí“. Protože jsme netušili, že projekt přípojky vypracují na ČEZu, nechali jsme si projekt přípojky vypracovat projektantem před podáním žádosti. Zaplatili jsme za něj sice cca 3 tis., ale k žádosti jsme tento projekt přiložili. Světe div se měli jsme el. pilíř cca za měsíc namontovaný 🙂  Majitel montážní elektro firmy byl velice ochotný. Vše včetně výkopu a montáže zrealizovali rychle a k naší plné spokojenosti. Opravdu profesionální jednání.

Voda

Délka vodovodní přípojky může být max. 50 m pokud chcete mít vodoměr v domě. Zkusili jsme zažádat o vyjímku (58 m). Zamítavá odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Dopis obsahoval mimo jiné i náčrtky kráterů pro vodoměrnou šachtici. Dotyčný „úředník“ se pravděpodobně podíval v žádosti jen na metry, jinak by vzhledem k velikosti šířky pásu pozemku pro vedení vody něco takového nemohl ani poslat. Nakonec jsme se dohodli (byli donuceni!?) na dodávce tubusové izolované měřící šachtice za cca 16tis.Kč. Upřímě lituji pracovníky, kteří chodí odepisovat vodoměry.

Velmi milá slečna na informacích vodáren nám pak dala telefonní číslo pro domluvení realizace přípojky vody. Bohužel po prvním telefonátu jsem se hned probudil do reality a začal zajišťovat výkop vlastními prostředky. Z vodáren přijel člověk pro vyznačení hlavního vodovodního řádu. Ten mě dost pobavil, když v době počítačů zatočil kouskem drátu a naznačil vodovod. Sekl se „jen“ o metr a půl! Vyvrcholením byl domluvený den kdy po ranním telefonátu jsem byl ujištěn, že přijedou vodu natáhnout a zapojit. Přijel jeden člověk, který vyhodil z auta vodovodní hadici a řekl ať si ji rychle natáhneme, ať může zapojovat….

Dále to už raději nebudu rozebírat.

Vodovod

Odpadní kanalizace

Vzhledem k tomu, že kanalizace tady zatím žádná není, zakoupili jsme odpadní plastovou jímku (žumpu). V tomto případě doporučuji striktně kontrolovat montážní firmu zda přesně postupuje podle montážních postupů uvedených výrobcem. Výrobce měl uvedeno podbetonování ústí odpadního potrubí do jímky, aby nedošlo k vytržení příruby vlivem tlaku zeminy. Naše stavební firma toto nedodržela a došlo naštěstí jen k vysunutí potrubí. Na závadu jsme přišli v okamžiku, kdy začalo v zimě tát a do žumpy neustále přitékala voda. Stavební firma reklamaci bez problému uznala a zjednala nápravu.

Komentář k “Stavba sítí”

 1. admin :

  Voda – odpis vodoměru. Tak další kapka přisazená z vodáren. Šachtice je pod sněhem, tak nám pracovníci SmVak zanechali vzkaz, ať si laskavě odepíšeme vodoměr sami a hodnotu jim dodáme. Výsledek: 8m nad jejich limit délky přípojky pro nás znamená do konce života se trápit s šachticí, o kterou jsme nestáli (v zimě sníh, po zbytek roku čištění od bahna z pole). Děkujeme Vám „vodárny“ za vaše skvělé služby.

 2. petr :

  Lidi, na co si pořád stěžujete? Vy nejste rádi, že můžete své životy žít v tak krásné a ctnostné zemi? Vám snad vadí, že jste rukojmí zvůle toho, či toho orgánu, nebo úředníka? 😀 Je to fakt prdel! Stát prodá čističky a přečerpávačky,které vydělávají miliardy ročně soukromníkovi, který začne diktovat ceny vody, buzerovat a vymýšlet v mnoha případech nesmyslné tubusové izolované měřící šachtice a jiné hovadiny, plus nařízení prodloužení řadu, samozřejmě za NAŠE, ale jejich následné předání do vlastnictví správce řadu! ALE: SPRÁVCE, jako že od slova SPRAVOVAT? :-DDD NE!!! Stát totiž prodal do soukromého vlastnictví jen „to nahoře“!!! „To dole“, co se věčně sere a čehož údržba (správa) naopak miliardy ročně spolyká si nechal!!! TZN. CHCEŠ PŘÍPOJKU A MÁŠ TO TROCHU DÁL? ZAPLAŤ NÁM PRODLOUŽENÍ NAŠEHO DISTRIBUČNÍHO ŘADU A PŘEDEJ NÁM HO K OPATROVÁNÍ! MY TI ZA TO ZVEDNEME CENU ZA KUBIK A AŽ SE TI TO POSERE, ZAPLATÍŠ TO ZNOVU SPOLEČNĚ SE VŠEMI OSTATNÍMY!!! Nechápu, jak to všechno mphlo dojít až sem, za našeho tichého, hloupě nevědomého souhlasu! A dojde to dál!!!

 3. admin :

  Bohužel to tak je. Chceme bydlet, tak platíme. Když vám někdo řekne, že metr jakékoliv síťové přípojky vyjde cca na tisíc korun, tak vy si řeknete ušetřím na výkopu, který zrealizuji svépomocí. Jenomže pak narazíte na chytrého úředníka a výsledkem je vybudování dalších nesmyslných šachtic rozvaděčů, pilířů aj. podobných. Cena přípojky se rázem přehoupne přes 1200Kč až 1500Kč za metr.

Přidat komentář

 • Fotogalerie

  11images

 • Komentáře

 • Depositphotos
 • CZIN.eu

  Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu