Jak na dřevostavbu

Postup při výstavbě našeho bydlení.

Rozvody vody, odpadů a elektřiny

Voda a odpady

Vodař dodaný stavební firmou pro nás nebyl žádnou výhrou a za cenu 30 tis. se tady dost vyřádil. Nakonec jsme museli nechat pár věcí předělat.

Rozvod vody v patře

Rozvody vody a odpadů jsou provedeny v plastu. Vlastní rozvody jsou tahány v podlaze a příčkách. Jednu věc jsme nedomysleli a vodař nás na to neupozornil. Ujasnili jsme si, kde bude co umístěno. Bohužel jsme netušili, že přívod vody a odpad pro myčku na nádobí, nemůže být umístěn vzhledem k nedostatku místa přímo za myčkou. To samé platí i pro přívod elektřiny. Před montáží kuchyně jsme to museli předělávat.

Voda v kuchyni

Vodař byl tzv. „starý“ praktik, tak prohlásil, že musíme mít vypouštěcí ventily a umístil je přímo pod záchod. Takže další zdržovačka navíc 🙁 . Tlaková zkouška proběhla nakonec na výbornou.

Elektřina

Elektřina je rovněž tahána v příčkách. Elektrikáři si velice pochvalovali s jakou rychlostí lze natáhnout v dřevostavbě rozvody bez nutnosti sekání drážek pro kabely. Je zde pouze jediné mínus, jestliže se na nějaký kabel zapomene, je potom problematické provést nápravu (nám se podařilo zapomenout na kabel pro pokojový termostat spínání topení). Rovněž se tahali veškeré sdělovací kabely do všech pokojů. Koaxiální kabely pro anténu a UTP kabely pro počítačovou síť.

Kabely

Komentář k “Rozvody vody, odpadů a elektřiny”

 1. Tomas :

  Dobry den,
  proc je problem sjednat nasledne napravu? Co tomu brani?

  Dekuji

 2. admin :

  Natažení zapomenutého kabelu ve zděné stavbě znamená vysekat drážku, natáhnout kabel a jednoduše ho zazdít. V dřevostavbě jsou kabely tahány v příčkách a natažení nového kabelu znamená sundat sádrokarton z jedné strany příčky, natáhnout kabel a opět provést obložení stěny sádrokartonem (v našem případě by se musela demontovat i OSB deska viz. naše konstrukce stěn a příček).
  Druhá varianta je vyfrézovat drážku v sádrokartonu, do této drážky vložit kabel a provést začištění přesádrováním. Sádrokarton má ale tloušťku jen 12 mm, což je na uložení CYKY kabelu celkem málo.
  Některé stavební firmy dávají koryta na kabely do stěn v dřevostavbě. Je ale málo pravděpodobné, že koryto povede zrovna tam, kde budete potřebovat dostat nový kabel.

Přidat komentář

 • Fotogalerie

  11images

 • Komentáře

 • Depositphotos
 • CZIN.eu

  Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu