Jak na dřevostavbu

Postup při výstavbě našeho bydlení.

Solární ohřev

Už při plánování vytápění domu jsme si nechali navrhnout solární ohřev bojleru a akumulační nádrže. Bohužel tenkrát nás při oslovení jedné firmy z Hlučínska odradil přístup a následně i astronomická cena nabídky. Soláry jsme tenkrát úplně zavrhli, aniž bychom zkusili oslovit i jiné firmy. Návratnost dle cenové nabídky by byla tak 50 let.
Letos na začátku roku (po dvou letech) nám to nedalo a vydali jsme se na výstavu Infotherma v Ostravě. Byli jsme rozhodnuti nechat si nacenit jen minimální variantu pro ohřev vody. V množství stánků a zahlceni velkým množstvím propagačních materiálů jsme narazili na firmu MMM-SOLAR. Majitel firmy Ing. Mužík byl velice ochotný a v následujících dnech nás oslovil. Když viděl naši již vybudovanou topnou soustavu, navrhl nám několik variant, s doporučením zažádat si o dotaci „Zelená úsporám“. O veškeré podklady se samozřejmě po montáži postaral.
Naše rozhodnutí padlo na variantu se 4ks solárních kolektorů TS500 (9,04m2) firmy THERMOSOLAR a dvouokruhovým regulátorem od stejné firmy.
Slovo dalo slovo a v květnu přijeli montovat. Musím ocenit velice profesionální přístup. Montáž proběhla bez sebemenších problémů. Měli vyřešeno vše, včetně prostupů střechou. Druhý den odpoledne už probíhal test nahřívání.
Z počátku jsme měli obavu co bude systém dělat, když nebudeme mít odběr tepla. Ale odpověď zní nic. Pokud jsou nádrže nahřáté, systém se odstaví. Přebytečný tlak vyrovnává expanzní nádoba.
Systém už provozujeme 1/2 roku a nemůžeme si ho vynachválit. Přes léto je regulace nastavena na prioritní ohřev bojleru, v podzimním a zimním období je prioritně nastaveno dotápění. Od konce května do půlky září jsme zapínali elektřinu pro ohřev teplé vody jen asi na 5 dní. Teď, ke konci roku, když je den velmi krátký, pomáhá systém ve slunečných dnech s dotápěním a je schopen dotopit akumulační nádrž (800 litrů) na cca 35-40°C. Pro podlahové vytápění je to dostačující.

Solární kolektory

Vytápění

Vytápění – online přenos

Přidat komentář

  • Fotogalerie

    11images

  • Komentáře

  • Depositphotos
  • CZIN.eu

    Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu