Jak na dřevostavbu

Postup při výstavbě našeho bydlení.

Pozemek

Nechci se zde příliš zabývat rozebíráním hledání pozemku. Osobně nemám rád „rady“ z časopisu: „Naprojektujte si dům u architekta, a pak začněte hledat pro tento dům vhodný pozemek“. Samozřejmě je potřeba mít určitou představu o velikosti budoucího domu.  Ale ať už si pozemek vyberete kdekoliv, musí se líbit hlavně vám a to včetně okolí. Postavený dům už těžko přenesete jinam.

Naše zkušenosti s výběrem pozemku bych shrnul do několika bodů:

  • Nevěřte realitním makléřům a vše si zajděte ověřit na místní obec. Když složíte nemalou nevratnou zálohu, makléř dostane svou provizi a vy následně zjistíte, že pozemek není např. určen k zástavbě. Pak tam můžete pěstovat akorát brambory.
  • Ověřte si přístup k pozemku. Stalo se nám, že nám realitní makléř vnucoval pozemek s vlastní příjezdovou komunikací. Tato komunikace, ale ústila na soukromou komunikaci bez jakéhokoliv práva užívání. Tyto informace bohužel někteří makléři zamlčují a snaží se za každou cenu vám nabízený pozemek vnutit.
  • Ověřte si přístup k sítím na příslušných institucích. Realitní makléřka nás v klidu vodila po pozemcích, o kterých nevěděla vůbec nic. Ukázala na sloup vysokého napětí a řekla: „Tam se napojíte na elektřinu.“ atd…
  • V případě, že voda, elektřina, nebo plyn budou muset vést např. přes sousední parcelu, vyřiďte si písemný souhlas souseda ještě před koupí pozemku. Ještě lepší řešení je domluvit se na odkupu pásu pozemku pro sítě a nechat si to realitní kanceláří „vypapírovat“.
  • Nenechte na sebe tlačit. Projevili jsme třeba zájem o některý z nabízených pozemků, ale chtěli jsme si ověřit výše zmíněné nutné informace. Realitní makléř najednou nutně svolal schůzku na 19 hodin v pátek, protože jinak má dalšího zájemce, který platí v hotovosti. Rovněž tvrdil, že má všechny podklady u sebe a potřebuje, abychom hned složili zálohu. Na této schůzce v kanceláři realitní agentury nám pak ukázali pouze výpis z katastru nemovitostí vytažený z internetu. Zálohu jsme nesložili a následně na obci jsme se dozvěděli, že pozemek je v bio zóně.

Nechci tímto shazovat všechny realitky. Nakonec jsme narazili na jednu velice slušnou. Všechny informace ohledně územního plánu a vyjádření sítí vyřídili bez toho, že by si řekli o nějakou zálohu. Rovněž zařídili rozparcelování a vše na katastru.

Přidat komentář

  • Fotogalerie

    11images

  • Komentáře

  • Depositphotos
  • CZIN.eu

    Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu