Jak na dřevostavbu

Postup při výstavbě našeho bydlení.

Hledání firmy

Je dobré nechat si vypracovat nabídku u více firem. Každá firma používá jinou technologii stavby a od toho se odvíjely i cenové nabídky. Rozdíl v cenách byl v některých případech i větší než 500 tis Kč. Oslovili jsme také firmy, které poskládají dům napřed v sídle firmy, v hale, a následně jako stavebnici převezou a realizují v terénu. Tyto firmy bohužel vesměs odmítli stavět podle našich plánů a dokonce jedna přepracovala naše plány domu na jejich typizovaný dům. Musím říct, že to byl velmi žalostný výsledek se sloupy prostřed domu a celkovým zmenšením domu.

Nakonec jsme vybrali firmu sídlící do cca 30 km od našeho pozemku. Při podpisu smlovy majitel firmy trval na sepsání smlouvy jen na stavbu základové desky + hrubé stavby. Trochu nás to zaskočilo, chtěli jsme dům na klíč. Nakonec jsme tento postup ocenili a během stavby potom uzavírali smlouvy na další dílčí části, případně jsme si podle referencí vybírali i jiné řemeslníky.

Pokud je to možné, zjistěte si na vybranou firmu nějaké reference. Zeptejte se, kde firma postavila dům, a zajeďte si tam. Takto strávený čas Vám může ušetřit spoustu peněz a starostí.

Kdybychom se znovu rozhodli stavět rodinný dům, budeme postupovat stejně. Nechali bychom si postavit základovou desku a hrubou stavbu a zbývající práce už bychom řešili subdodávkami. Tento způsob je sice časově náročný, ale dává možnost volby. Nejste omezeni výběrem materiálů, které poskytuje pouze dodavatel. Můžete si vybrat materiály, které jsou cenově příznivější. Na ledacos můžete dostat při větším odběru slevu. Ale hlavně můžete si vybrat právě toho řemeslníka, na kterého máte dobré reference.

Komentář k “Hledání firmy”

 1. Martina :

  Dobrý den, děkuji z úžasně poučné čtení. Mohu se zeptat, která firma vám dělala základovku a hrubou stavbu? Děkuji M

 2. admin :

  Základovou desku včetně hrubé stavby dělala firma Baroch Dřevos s.r.o.
  Jakákoliv práce se dřevem jim šla dobře, ale s ostatním jsme tak úplně spokojeni nebyli.

 3. Jirka :

  Dobrý den,
  zajímavé čtení, děkuji za ně. Zvažujeme rovněž postavit dřevedomek. Prosím Vás, dá se spočítat celková cena za celkovou stavbu v Kč za m2 ?
  Zdravím Jirka

 4. admin :

  Když jsme hledali firmu, tak jsme se s takovým naceněním setkali. Bohužel si nevzpomenu na kolik počítali m2 podlahové plochy.
  Lepší je nechat si udělat položkový rozpočet. Můžete pak kdykoliv ukončit se stavební firmou spolupráci např. z důvodu nespokojenosti. Vyhnete se zbytečným komplikacím při finančním vyrovnání s takovouto firmou. Ideální je sepsat vlastní body stavby (např. základová deska, hrubá stavba, kanalizace, voda, elektřina, izolace přízemí, patro atd.), přiložit projektovou dokumentaci a požadovat nacenění. Pak máte alespoň co porovnávat.

 5. kuk :

  Hlavně najít firmu, která dokáže udělat stavbu trochu líp než v tomhle dokazu:
  http://bydleni.idnes.cz/problemy-s-drevostavbou-08v-/stavba.aspx?c=A130314_153913_stavba_web

Přidat komentář

 • Fotogalerie

  11images

 • Komentáře

 • Depositphotos
 • CZIN.eu

  Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu