Jak na dřevostavbu

Postup při výstavbě našeho bydlení.

Koupelna

Koupelna v dřevostavbě patří k velmi často diskutovaným tématům. Po naší špatné zkušenosti jsem se rozhodl napsat krátký článek, jak by měla správně vypadat skladba stěn a podlahy.

V přízemí jako tepelná izolace podlahy polystyren 10 a více centimetrů. V patře polystyren hlavně proti přenosu hluku třeba jen 1 cm (pozor, 1 cm polystyrenu nebude mít tepelně izolační vlastnosti!!!). Na něj ideálně igelitová fólie a pak betonová deska vyztužená armovací sítí, nebo případně anhydrit. Podél stěn musí být mirelon (případně polystyren) tloušťky cca 5 mm. Betonová deska nesmí být nikde ve styku se stěnami!!! Po dokonalém vyschnutí betonové desky se nanese stěrkováním hydroizolace (např. tekutá lepenka). Na přechody podlaha-stěna se dává těsnící páska (např. Den Braven těsnící pás S-T8, nebo jiný výrobce) a ta se rovněž zatáhne hydroizolací. Na stěny také doporučuji natáhnout hydroizolaci a na rohy místnosti použít těsnící pásku. Řeči zedníků, že to stačí jen ve sprchovém koutě a kolem vany se vám za čas můžou vymstít. 

Skladba podlahy a stěn v patře:

Skladba podlahy v koupelně

Sprchový kout je dnes asi nejčastější součást koupelny. Každý kdo dostavuje, většinou počítá každou korunu. Koupí levného sprchovacího koutu v hobby obchodě, si ale kupující většinou nachystá časovanou bombu. Sprchové kouty s různými kolejničkami znamenají neustálé vytváření plísní v nedostupných záhybech a levné vaničky tomu dodají korunu.

Mnohem lepším řešením je použití odtokového žlabu, který má přímé napojení na odpadové potrubí. Pokud pečlivě provedete hydroizolace s následným vydlážděním a použijete jen skleněnou zástěnu s jednoduchými panty, budete na dlouho spokojeni. Nic nebude povolovat, voda nebude mít kam zatékat.

Pokud umisťujete vanu, pak pod nožky dejte např. zbytky dlažby, ať kovové nožky nepoškodí hydroizolaci pod vanou. Vanu zasilikonujte ke stěnám. Obklady se dořezávají k umístěné vaně. Spára odpady a vana se opět zasilikonuje. A ještě drobnost, pokud nemáte rekuperaci, určitě do koupelny dejte odsávací ventilátor.

 

 

Komentář k “Koupelna”

  1. Vlastimil :

    Dobrý den,

    Můžete mi poradit? V podkroví zdeného domu, kde je ovšem dreveny zaklop 26 mm a dřevěný krov chci dělat tuto podlahu a k tomu pricky z tramku 10×6 cm osb 12mm a sadrokartonu je toto řešení možné? Děkuji Mašek

  2. admin :

    Dobrý den,
    betonovou podlahu na dřevěném záklopu o tloušťce prken 26 mm byste měl určitě konzultovat se statikem. My máme záklop z prken tloušťky 40 mm.
    Také záleží na rozestupu trámů pod záklopem.
    Příčky přímo v koupelně bych dělal pomocí CW a UW profilů. Dřevěné příčky v koupelně jsou většinou časovanou bombou.

  3. Miloš :

    Dobrý den, chtěl bych osadit na chatě sprchovací vanu (pro občasnou sprchu ) – obezdít na izolovaný beton a obložit ji dlaždicemi (obkladem)- stěny jsou uvažovány jako dřevostavba paropropustná folie, izolace ORSIL, zalaťováno překryto folií DEK, záklop desky z OSB – poradíte co na ještě dát na desky za izolaci? (předpokládám nějakou folii s povrchem k obkládání, aby šlo pak přímo na ni či perlinku osadit obklady a nedošlo k průniku vlhkosti a drželo to ? strop předpokládám namísto OSB koupelnový zelený sádrokarton alternativně ještě na strop stropní topnou desku – panel ?- nebo doporučíte jinak ? díky Miloš

  4. admin :

    Dobrý den,
    ve vašem popisu skladby stěny se příliš neorientuji. Rovněž netuším, co myslíte fólií DEK (parotěsná????)
    Osobně bych se snažil v dřevěné chatě dodržet takovouto skladbu (popis z venku dovnitř):

    – venkovní strana (polystyren, obklad, OSB aj.)
    – trámová konstrukce vyplněná vatou
    – parozábrana (fólie)
    Nyní záleží na vašem rozhodnutí, napíšu dva příklady:
    1)
    – záklop OSB (v tomto případě můžete i vynechat)
    – sádrokartonové profily s rozvody vody (mezery bych vyplnil vatou)
    – zelený sádrokarton
    – hydroizolace (např. tekutá lepenka), na rohy použít hydroizolační těsnící pásku
    – lepidlo na obklad
    – keramický obklad

    nebo druhá varianta:
    2)
    – záklop OSB
    – zelený sádrokarton přímo na OSB
    – hydroizolace (např. tekutá lepenka), na rohy použít hydroizolační těsnící pásku
    – lepidlo na obklad
    – keramický obklad

    viz např. http://www.jaknadrevostavbu.cz/domains/jaknadrevostavbu.cz/wp-content/uploads/2016/05/Skladba_koupelna.jpg

    V každém případě platí, že všechny prostupy parozábranou je potřeba pečlivě zalepit. Parozábrany jsme v koupelnách dávali i do stropů.

Přidat komentář

  • Fotogalerie

    11images

  • Komentáře

  • Depositphotos
  • CZIN.eu

    Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu