Jak na dřevostavbu

Postup při výstavbě našeho bydlení.

Podlaha v patře

Původně jsem tuto kapitolu nechtěl vůbec psát, ale vzhledem k okolnostem naše zkušenosti raději popíšu.

V patře jsme měli dřevěný záklop, a podlahu jsme potřebovali zvednout cca o 8 až10 cm. Vzhledem k typu budovy (dřevostavba) jsme potřebovali vyřešit podlahu tak, aby co nejvíce tlumila přenos zvuku.  Nechtěli jsme barák opět prolévat vodou při použití anhydridu (v přízemí jsme už bydleli) a tak jsme se rozhodli pro vytvoření podlahy suchou cestou. Prostudoval jsem hodně možností podsyp Liapor + OSB, Rockwool Steprock HD + OSB, trámkový rošt vyplněný vatou + OSB aj.

Vzhledem k naší nulové zkušenosti jsme se obrátili na „zkušenou firmu“. Reference jsme na ni měli dobré, tak jsme si domluvili schůzku. Majitel firmy nám doporučil trámový rošt vyplněný vatou a OSB 12mm ve dvou vrstvách. Na mé obavy s přenosem zvuku do přízemí se rozhodl dát pod trámky mirelon. Po cca 2 týdnech poslal partu „řemeslníků“ o kterých jsem se bohužel až po dokončení dozvěděl, že tato podlaha je jejich první dílo. Výsledkem byla houpající se a  zvlněná podlaha, kde vodováha ukazovala rozdíly až 2cm a přechody mezi jednotlivými místnostmi až 1cm.  Prostě podle hesla „co je křivé to je valašské“. Posledním jejich „dokonalým“ počinem bylo, když provrtali měděnou trubku vedoucí k radiátoru a vyplavili nám barák.  Pak už jsme jednali jen s majitelem firmy, který se naštěstí k problému postavil čelem, a veškeré škody postupně přijel napravit už s jinou partou lidí. Celou podlahu v patře přeskládali už opravdu do roviny. Bohužel podle něj za celé zvlnění mohli mirelony pod trámky, tak je odstranili. Výsledkem je nyní silný kročejový přenos zvuku z patra do přízemí a místy vrzající podlaha. Prostě za 60 tis., co ta hrůza stála, tento postup a tuto skladbu podlahy rozhodně nikomu nedoporučuji!!!!

Jako čistou krytinu podlahy jsme zvolili linoleum v dřevěném dekoru (děti každou chvíli něco vylijí, nebo rozšlapou čokoládu na podlaze). Pokládku linolea jsme už svěřili raději našemu osvědčenému řemeslníkovi panu Slavíkovi, který už opravdu po těch hrůzách, co jsme zažili, profesionálně dílo dokončil. Příchozí návštěvy nepoznají rozdíl mezi linoleem a  plovoučkou. Moc mu touto cestou děkujeme 🙂

Komentář k “Podlaha v patře”

  1. Petr J. :

    Zdravím, na jaře budu řešit stejný problém, ale mám obavy z toho vrzání., ale když to tak čtu asi to vyhraje anhydrit
    http://www.anhydrit-podlahy.cz/poradna/podlaha-v-patre

  2. admin :

    Po našich zkušenostech bych už volil pouze pevnou betonovou, nebo anhydridovou. V horní koupelně jsme na dřevěný záklop dali podlahový polystyren a udělali betonovou podlahu zpevněnou armovací sítí. Tato skladba je naprosto bez chyby a můžu ji doporučit. Podmínkou ovšem je, zda je dřevostavba na váhu podlahy dimenzována.

Přidat komentář

  • Fotogalerie

    11images

  • Komentáře

  • Depositphotos
  • CZIN.eu

    Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu