Jak na dřevostavbu

Postup při výstavbě našeho bydlení.

Hrubá stavba

Jako obrovskou výhodu dřevostavby bych označil rychlost postupu stavby. Kolem poloviny listopadu začala firma s výstavbou a před Vánocemi byla hrubá stavba dokončena.

Hydroizolace se dělala prozatím jen v místech styku stěn se základovou deskou, aby nedošlo k jejímu zbytečnému poškození při stavbě.

Hrubá stavba

Konstrukci stěn skládali na zemi a pak je postupně vztyčovali. Ve výsledku je struktura stěny: z venku omítka, polystyren, OSB deska, dřevěná konstrukce vyplněna izolační vatou, parozábrana, OSB deska a sádrokarton. Nosnost stěn i pro zavěšení předmětů je tedy uvnitř stavby více než dostatečná.

Hrubá stavba přízemí

Stavba podkroví

Trochu jsme se zadrhli při výběru vhodné firmy na dodávku oken. Nakonec jsme vybrali polskou firmu, se kterou jsme měli dobré zkušenosti ještě při výměně oken v panelákovém bytě.

Dokončená uzavřená hrubá stavba

Komentář k “Hrubá stavba”

  1. Jana N. :

    Dobrý den,měla bych ještě jeden dotaz.Chtěla bych se zeptat,jestli jste ošetřoval dřevo,které bude zalité v podlaze,ještě jnak,než jenom mořidlem?Nějaký gumoasfalt nebo jiné?U některých dřevostaveb jsme viděli černý nátěr do výšky asi 30 cm.

  2. admin :

    Dřevo (i v podlaze) máme napuštěné jen Bochemitem. Osobně bych doporučoval pro dřevo v podlaze použít i jiné vhodné nátěrové hmoty proti vlhkosti. Taktéž doporučuji vytěsnit komplet PU pěnou styk domu se základovou deskou. Vyhnete se posléze návštěvám nepříjemných živočichů (mravencům, aj.)

  3. jarka :

    zdravím, neprokoušou tu pěnu ti mravenci?

  4. admin :

    Těžko říct, naše stavební firma bohužel tyto a jiné „detaily“ neřešila. Po nastěhování jsme teprve naráželi na kostlivce, které nám zanechala. Mravenců jsme se naštěstí zbavili utěsněním styku domu se základovou deskou pomocí montážní pěny. Letos bychom chtěli ještě zateplit sokl, čímž se problém předpokládám odstraní navždy.

  5. Petr :

    Dobrý den! chci se zeptat na parozábranu. Máte mezi PZ a OSB mezeru?

  6. admin :

    Mezeru mezi vnitřní OSB a parozábranou většinou nemáme. Výjimkou ale bylo místo, kde nám například nevycházel odpad a museli jsme stěnu o cca centimetr rozšířit. To jsme pak mezi parozábranu a vnitřní OSB vkládali latě ošetřené bochemitem.

  7. Jirka :

    Dobrý den,
    prosím Vás, hrubá dřevěná konstrukce byly vysušená a nebo dovezena přímo z pily? Jaké byly Vaše pozdější zkušenosti z tímto problémem „pracování řeziva ve stěnách“ ?
    Děkuji
    Jirka

  8. admin :

    Dřevo musí být vysušené. Jinak vám v lepším případě budou praskat sádrokartony, ale v horším se může zhroutit celý dům.

  9. Martin :

    Dobrý den, dle technologie Rigips jsou přípustné dřevěné prvky pro dřevostavby takovéto: – dřevo musí být vyschlé do 12% vlhkosti (třída B dle ČSN EN 13183 – 3), hoblované, nejlépe lepené či cinkované (např. KVH); Jakost dřeva min. třída S10 dle ČSN 73 2824-1. Při dodržení daných vlhkostních parametrů není problém s budoucí konstrukcí dřevostavby.
    Při použití čerstvého dřeva je nutné tedy počkat, až se proces vysychání ustálí (to může nějaký ten rok skutečně trvat) a posléze je možno řešit případné vzniklé praskliny, dříve toto řešení nemá význam. Na řešení koutů doporučujeme použít pásku Ultra Flex a pro plošné spoje desek následně speciální pásku Rigidur do disperzního lepidla viz ceník Rigips 2012.

  10. maros :

    Prosimvas aka je roztec stojek medzi sebou a akym spvosobom su spajane zo spodnou a vrchnou forsnou Dakujem

  11. admin :

    Rozteč mezi trámy je cca 30 až 40 cm. Na základové desce se z prken tloušťky 5cm udělala první „šára“ kotvená šrouby. Druhá „šára“ se přibíjela na první kroucenými tesařskými hřebíky. Konstrukce stěny se sestavila za pomocí kroucených hřebíků na zemi a následně se vztyčila a přibíjela k druhému „šáru“.

  12. maros :

    Dakujem ajednotlive dieli v rohoch sa ako spaja?

  13. admin :

    Spojení v rozích, případně s příčkama je podobné jak spojení se základovou deskou. V nosných rozích se buď používá trám dle šířka stěny např. 150x150mm a příčky se při vztyčení přibijí k němu. Nebo aby trám při vysychání nepraskal (v mém případě), je jeden roh stěny ukončen ze tří prken 5 cm širokých. Další stěna pak navazuje na tyto prkna a přibije se po vztyčení.

  14. Zdenek :

    Dobry den, prosim Vas o informaci ohledne typu sroubu a zpusobem spojeni sloupku se spodnim a hornim prknem v konstrukci obvodovych zdi.

    Dekuji.
    Zdenek

  15. admin :

    Dobrý den,
    dřevěná konstrukce je stlučená pomocí šroubových hřebíků např.

Přidat komentář

  • Fotogalerie

    11images

  • Komentáře

  • Depositphotos
  • CZIN.eu

    Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu